Jdi na obsah Jdi na menu
 


KDO    PROCHÁZÍ    HVĚZDNOU    BRÁNOU    ?

Obrazek

Sci - fi seriál.

O čem to je : Sympatická skupinka hrdinů cestuje po mnoha vesmírných světech,obydlených nespočetným množstvím ras,národů a bytostí.

Mimořádný úspěch amerického sci-fi seriálu Hvězdná brána je založen na stejném proncipu jako nejslavnější kultovní seriálová série Star Trek.V obou případech zachraňuje pár vyvolených ohroženou stabilitu světa.A protože vesmír je nekonečný,i fantazie tvůrců seriálových příběhů by mohla být neohrničená.Bohužel s přibývajícími díly poněkud ztrácí dech.

Obrazek

Výchozí data : Seriál vznikl v roce 1997 jako reakce na úspěch dnes již klasického filmového příběhu téhož jména z roku 1994.Rezišér Roland Emmerich v něm vypráví o objevění tajemné hvězdné brány,kterou lze,pokud neznáte správné souřadnice,projít na vzdálenou planetu Abydos.Tam žijí potomci lidí z doby starého Egypta,kteří sem byli zavlečeni Goa´uldy,vydávající se za bohy a jejich vojáky - Jaffy.Slavné egyptské pyramidy nebyly nic totiž jiného než goa´uldské mezihvězdné lodě!Tým statečných bojovníků ze Země,vedený drsným,leč šarmantním plukovníkem Jackem O´neilem a mimořádně inteligentním egyptologem Danielem Jacksonem,způsobí na planetě povstání a zkázu vesmírných vetřelců.První díl seriálu Hvězdná brána,nazvaný Děti bohů,je pokračováním tohoto příběhu.Zjistí se,že Goa´uldi zdaleka nejsou zničeni a naopak si činí nároky na ovládnutí celého vesmíru.Hvězdná brána také nevede jen na jednu planetu,ale na nekonečné množství obydlených světů.Dobrodružství mohou začít. Bylo u nás odvysíláno 8 řad po dvaceti až dvacet dva dílů,přičemž příznivci Hvězdné brány přiznávají,že páté a šesté řadě už chybí nápaditost,překvapivost a vtip prvních příběhů.Možná je to tím,že oblíbenou postavu Daniela Jacksona,který vstoupil do vyšších sfér,nahradil mimozemský vědec Jonas Quinn.Nic méně ať je to jak chce,americká společnost MGM International Television Distribution natočili další díli.

Obrazek

 MNOHO JE PODOB ROZUMU ...

   Ras,národů a bytostí,se kterými se tým SG 1 už setkal,je velice noho a jejich podrobný popis by vydal na samostatnou publikaci.Většinou jde o národy pocházející z lidské rasy,které jsou na určitém stupni vývoje naší civilizace(Keltové,Vikingové,Kartagiňané,Mongolové,apod.)Jde olidi,jejichž předkové byli na různé planety zavlečeni Goa'uldy.

Č L E N O V É    T Ý M U   S G 1

RICHARD  DEAN  ANDERSEN    ALIAS   JACK   O 'NEILL

    Narodil se 23.ledna 1950 v Minesotě. "Postava plukovníka Jacka O'Neilla mě ihned uchvátila a byl bych moc rád,kdyby role stejně fascinovala diváky. Plukovník je drsný muž,který je zvyklý poslechnout každý rozkaz,ale má také mravní kondex.Přestože je to tvrďas,nepostrádá lidskost a smysl pro humor," hodnotí roli herec,který se chtěl profesionálně věnovat fotbalu,ale zranění mu to neumožnilo.Odjel tedy do Los Angeles a živil se jako pouliční mim,zpěvák v kabaretu,ale dotáhl to na spisovatele a režiséra a herce.V roce 1976 získal roli dr.Jeffa Webbera v seriálu General Hospital,díky které na sebe upozornil.Celosvětovou slávu mu přinesla titulní role "všeuměla" MacGyvera. Herec se těsně před svými padesátinami stal otcem dcery Willie Quinn,kterou má se svojí přítelkyní Apryl Proseovou.

MICHAEL SHANKS   ALIAS   DANIEL  JAKSON

    Mladého dr.Daniela Jaksona,skvělého antropologa se specializací na starobylé kultury,zejména Egypt,hraje Michael Shanks  pocházející z kanadského Vancouveru.Vystudoval obchodní akademii a hercem se stal právě díky setkání s R.D.Andersonem. " Bylo mi dvacet let a náhodou jsem se ocitl v blízkosti natáčení seriálu MacGyver. Richarda jsem sledoval při práci a právě tehdy jsem se pevně rozhodl,že budu hercem." Vystudoval herectví na univerzitě a s titulem bakalář dramatických umění zahájil svou kariéru na scéně.Dva roky hrál na shakespearovém festivalu v kanadskémStratfordu.Poté získal menší role v seriálech Krajní meze či Highlander.

AMANDA TAPPING  ALIAS   SAMANTHA  CARTEROVÉ

    Pochází z Rochfordu v Anglii."Vyrůstala jsem s bratry v kanadském Torontu,kde jsem vystudovala univerzitu a začala hrát divadlo." To je stále jejím hlavním zaměstnáním,nejraději hraje v komediích.Uplatnění našla také v televizních seriálech Krajní meze,Millenium,Akta X. Amanda nechce zůstat jen u herecké profese."Pokouším se také o psaní scénářů,mám rozpracované tři." Samantha se mužům vyrovná a dokáže vše,co se od ní žádá.Je chytrá,podnikavá a odvážná.

DON S. DAVIS  ALIAS  GEORGE HAMOND

    Hraje velitele projektu SGC. Je známým autorem,profesorem herectví a malířem. Don  našim divákům nejspíše utkvěl v paměti jako otec agentky Scullyové v seriálu Akta X, nebo jako major Briggs v Městečku Twin Peaks,či jako lékař v komedii Kdopak to mluví.

CHRISTOPHER JUDGE  ALIAS  TEAL'C

    Zajímavou postavou v seriálu Hvězdná brána je Teal'c,kterému je přes devadesát let,ale vypadá na pětatřicet,příslušník mimozemské rasy,známé jako Jaffové. Christopher vždycky toužil po herectví,přestože měl i mnoho jiných zájmů. Jako kluk byl v žákovském týmu amerického fotbalu a díky sportu později získal stipendium na oregonské univerzitě.Když se přihlásil do konkurzu do jedné ranní show,k jeho vlastnímu překvapení byl přijat.Odtud vedla jeho cesta do ranních seriálů.Také se objevil v seriálech Macgyver a 21 Jump Street, opravdovou hereckou roli příležitost dostal až v roce 1997 v Hvězdné bráně.

Obrazek

RASY  A  NĚCO  O  NICH

                                                     JAFFOVÉ

Místo výskytu : jsou všude,kde jsou Goa'uldi,původní planeta Chulak                      Zařazení : většinou nepřátelští vojáci,ale existují i odbojáři                                    Charakteristika : Velmi bojovný národ.Po dosažení jinošského věku jsou chlapcům implantovány goa'uldí larvy,které jim uzdravují všechny rány a nemoci a způsobují delší věk.Zároveň jsou Jaffové na larvě závislí a po jejím výjmutí umírají.Goa'uldi také využívají jejich přirozených bojových schopností jako své největší vojenské síly.Jaffové v jejich službách jsou ozbrojeni tyčovými zbraněmi,které působí na bázi výbušných laserů,a nosí jakési brnění ve tvaru kobry.Nejvyšší hodností,jakou mohou Jaffové ve službách Goa'uldů dosáhnout ,je první muž svého boha.

Obrazek

GOA'ULDI

Místo výskytu : celý vesmír                                                                                   Zařazení : velice nebezpeční                                                                                Charakteristika: parazitická rasa,která ovládne svého biologického hostitele tím,že se mu omotá kolem páteře a přivlastní si jeho centrální nervovou soustavu a mozek.Mají dědičnou paměť,ke své velice vyspělé technologii přišli asimilováním vědomostí podrobených ras a národů.Někteří jsou staří tisíce let,a proto musí používat zařízení zvaný Sarkofág,aby se regenerovali.Bojují se všemi,ale i mezi sebou,o ovládnutí vesmíru,jsou krutí a bezohlední.Mají feudální společnost.Základní složkou jejich technologie je mimozemský kov nakadah.Přirozené původní prostředí Goa'uldích larev je voda.Larvy rodí královna.Pak jsou mladé larvy uložené do hostitelů - Jaffů.Když vyrostou a zesílí,jsou přemístěny do jiného hostitele,kerého ovládnou.

Obrazek

ASGHARDI

Obrazek

Místo výskytu : část vesmíru,kde nejsou Goa'uldi           Zařazení : přátelští                                                         Charakteristika : Jsou mnohem vyspělejší než Goa'uldi a na základě smluv s nimi chrání určité planety před jejich vpádem.Vzhledem se podobají našim všeobecně vžitým představám o mimozemšťanech ( křehké tělo,protáhlá hlava,velké očí,dlouhé prsty...),za což prý mohou časté návštěvy u nás.Ztratili schopnost rozmnožování,a atk se klonují,ale pomalu degenerují a vymírají.Poprvé se objevili v 10.díle ( Thorovo kladivo)

TOK'RAOVÉ

Obrazek

Místo výskytu : pečlivě utajované                         Zařazení : přátelští                                              Charakteristika : Jméno znamená  " Proti Raovi". Jsou to vlastně hodní Goa'uldi,kteří bojují proti těm zlým.Výhodou je,že mají znalosti technologie Goa'uldů.Zakladatelkou jejich odboje je Edjeríja.Žijí "jen " asi 300 let,protože nepoužívají Sarkofág.Mají symbolický vztah se svým hostitelem,který musí na soužití přistoupit dobrovolně.Protože se neustále ukrývají před Goa'uldími vládci,žijí v podzemí,kde si hloubí tunely poocí rychle rostoucích krystalů produkující kyslík.Poprvé se objevují v 32.díle.

                                              ANTIKOVÉ    Obrazek          

Místo výskytu : všude a nikde                  Zařazení : přátelští                                   Charakteristika : O tajemných Anticích toho nikdo moc neví.Je to vysoce vyspělá rasa,pravděpodobně tvůri Hvězdných bran. Občas jsou na nich nalezeny nějaké artefakty,které se Tok'Raové snaží využít v boji proti Goa'uldům. V minulosti je postihla jakási blíže neurčená pohroma,mnoho jich zahynulo a zbylí se učili povznést se na vyšší úroveň bytí. Na tuto úroveň mezi sebe vzali i Daniela Jaksona.

                                         NOXOVÉ     

Místo výskytu : blíže nespecifikovaná planeta                                                       Zařazení : přátelští                                                                                           Charakteristika : Lidem podobné bytosti,které zastávají filozofii nenásilí.Jsou dlouhověcí a velmi spjatí s přírodou.Ovládají léčitelství a oživování.Před nepřáteli se chrání uměním neviditelnosti.Umějí skrýt před pátravými zraky i celá města.Poprvé se objevili v 8.dílu.

DUCHOVÉ 

Obrazek

 Místo výskytu : blíže nespacifikovaná planeta                                                 Zařazení: přátelští                                   Charakteristika : Není známo ani jejich  jméno.Obývají planetu,na které žijí lidé ve stadiu  indiánských kmenů Jižní Ameriky. Duchové zastávají úlohu jejich  božstev .Mohou se totiž změnit v cokoli. Chrání obyvatele planety a usnadňují jim život.Zatím se objevili jen v 35.dílu.

UNASOVÉ 

Místo výskytu : kromě původní planety Goa'uldů se občas vyskytnou i na jiných planetách,kam byli transportování.                                                                      Zařazení : přátelští i nepřátelští                                                                         Charakteristika : na planetě,odkud pocházejí Goa'uldi,žijí v promitivních kmenových společenstvech a jsou vlastně prvními hostiteli zlých parazitů.Postupně však však Goa'uldům přestali stačit.Vypadají trochu jako draci.První Unas se objevil v 10.dílu Thorovo kladivo.   

REPLIKÁTOŘI 

Místo výskytu : přicházejí z galaxie,kde žijí Asghardi                                              Zařazení : výrazně nepřátelští                                                                             Charakteristika : ačkoliv nejsou biologičtí,jsou velmi nebezpeční.Jsou to stroje,které se neustále zdokonalují a asimilují jakoukoliv technologii,se kterou se setkají.I Asghardi byli proti nim bezmocní a zastavilo je jen "nelogické" a kreativní lidské myšlení.poprvé se objevili v 66.díle Nemesis      

KVĚTINOVÍ   LIDÉ

Obrazek

Místo výskytu : blíže nespecifikovaná planeta         Zařazení : přátelští            Charakteristika : žijí v symbiotickém vztahu s rostlinami,které vydávají zvuky na frekvenci pro lidské ucho nezachytitelné.Jejich životní funkce jsou vzájemně podmíněny. Z rostlin si vyrábějí látku,kterou potírají se a kterou jim na těle vytváří druhou kůži.

KŘIŠŤÁLY

Místo výskytu : blíže nespecifikovaná planeta                                                   Zařazení : přátelští                                                                                                  Charakteristika : živé bytosti v podobě krystalů.Goa'uldi je téměř všechny zničili.Dokážou se přeměnit v cokoliv a kohokoliv,ale mimo jejich planetu jim dochází energie.Objevují se v 7.díle Zmrtvýchvstání.

SG 1   Z N O V U    P Ř E K V A P U J E

Obrazek¨

  V nacházející deváté řadě seriálu se budou dít věci! Rozloučíme se s oblíbeným generálem Hammondem,který odchází do důchodu.Objeví se ale ještě několika dílech jako zvláště čilý důchodce.Šéfem projektu  Hvězdných bran se stává generál Hank Landry - Beau Bridges. Ze seriálu odchází i stěžejní postava,nyní už generál Jack O'Neill,jenž je vykopnut výše a jsou mu svěřena velmi důležitá a tajná postavení v Pentagonu.Ve vedení SG-1 jej nahrazuje plukovník Cameron Mitchell - Ben Browder. Členem SG týmu se také stává sympatická zlodějka Vala Malduran - Claudia Black, která má stále spadeno na dr.Jaksona.Však také spolu objeví novou galaxii,původní sídlo úžasných Antiků,tvůrců Hvězdných bran - a nové supernepřátele, rasu Óriů, kteří ihned začnou vyvíjet aktivity k podrobení všech dostupných planet včetně té naší.A tak se všichni vydají hledat tzv. " Merlinovu zbraň ",která dokáže  Orie zastavit.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:-)

(RADKA BENKOVÉ :-), 6. 5. 2012 12:02)

MÁŠ TO HEZKÝÝÝ

;-)

(RENÉ, 6. 5. 2012 12:03)

JAK JE? :-)

B-)

(RADKA BENKOVÉ :-), 6. 5. 2012 12:03)

DOBŘE A TY?

;-P

(RENÉ, 6. 5. 2012 12:04)

DOBŘE, KOLIK TI JE, MĚ JE 16. :-)

(-:

(RADKA BENKOVÉ :-), 6. 5. 2012 12:05)

MĚ JE 15, PROČ SE PTÁŠ?

(-: 1

(RENÉ, 6. 5. 2012 12:06)

A JSI JEŠTĚ PANA?

(-: 2

(RADKA BENKOVÉ :-), 6. 5. 2012 12:07)

JSEM A TY JSI JEŠTĚ PANIC?